ALE O CO CHODZI?

Zaczęło się we wtorek, 11 stycznia. Zupełnie przypadkiem dowiedzieliśmy się, że Władze Białegostoku chcą połączyć Przedszkole Samorządowe Nr 14 w Białymstoku, do którego chodzi nasz syn, ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Białymstoku w jeden zespół. 

Bez konsultacji z rodzicami przedszkolaków. 
Bez konsultacji z rodzicami uczniów.   


Proponowany wówczas projekt uchwały w sprawie połączenia był i jest naszym zdaniem nie do zaakceptowania. 

Nasze telefony i rozmowy z przedstawicielami Władz Białegostoku nie spotkały się ze zrozumieniem.

Dlatego postanowiliśmy działać. 


W godzinę napisaliśmy petycję, pod którą w niecałe trzy dni podpisało się ponad 700 osób

Do naszych działań aktywnie włączyło się całe środowisko białoruskie: białoruska mniejszość narodowa oraz diaspora białoruska.


14 stycznia złożyliśmy petycję w Urzędzie Miejskim.

Tego samego dnia, na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku, projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta w dniu 17 stycznia. 

Nie zamknęło to jednak sprawy. Władze nadal chcą połączenia Przedszkola ze Szkołą (zobacz → Aktualności).

Ostatnie dni pokazały, że nie jesteśmy sami, że jesteśmy częścią dużej i oddanej sprawie grupy. 

Dziękujemy wszystkim za wsparcie.


Teraz, wraz z całym środowiskiem białoruskim, działamy razem dla przyszłości nauczania języka białoruskiego w Białymstoku

Wyraź swój głos w sprawie i weź udział w akcji #BЯŁYSTOK.

 Julita i Michał Stepaniuk


Apel z dnia 8 lutego 2022 r.


Mimo wcześniejszej petycji, pod którą podpisało się ponad 700 osób, a także jasno wyrażonego stanowiska organizacji białoruskich na spotkaniu z Władzami Białegostoku w dniu 26 stycznia 2022 r., Prezydent Miasta Białegostoku - wbrew głosom społecznym - nadal dąży do połączenia Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku i Szkoły Podstawowej nr 4 w Białymstoku w jeden zespół.

Jesteśmy przeciwni temu projektowi, dlatego postanowiliśmy zwrócić się z kolejną petycją do Władz Miasta o zaniechanie łączenia obu placówek. Pod pismem podpisało się 10 organizacji reprezentujących społeczność białoruską. Kolejne 4 organizacje wspierają naszą akcję (zobacz → skan petycji w PDF).

Rozpoczęliśmy też zbiórkę podpisów w Internecie. Jeśli zgadzacie się z naszymi argumentami i postulatami, prosimy  podpiszcie nową petycję.

Zamierzamy złożyć ją w Urzędzie Miejskim w Białymstoku w czwartek, 17 lutego.

Popularne posty