ALE O CO CHODZI?
Zaczęło się we wtorek, 11 stycznia. Zupełnie przypadkiem dowiedzieliśmy się, że Władze Białegostoku chcą połączyć Przedszkole Samorządowe Nr 14 w Białymstoku, do którego chodzi nasz syn, ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Białymstoku w jeden zespół.
Bez konsultacji z rodzicami przedszkolaków.
Bez konsultacji z rodzicami uczniów.
Proponowany wówczas projekt uchwały w sprawie połączenia był i jest naszym zdaniem nie do zaakceptowania.
Nasze telefony i rozmowy z przedstawicielami Władz Białegostoku nie spotkały się ze zrozumieniem.
Dlatego postanowiliśmy działać.
W godzinę napisaliśmy petycję, pod którą w niecałe trzy dni podpisało się ponad 700 osób.
Do naszych działań aktywnie włączyło się całe środowisko białoruskie: białoruska mniejszość narodowa oraz diaspora białoruska.
14 stycznia złożyliśmy petycję w Urzędzie Miejskim.
Tego samego dnia, na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku, projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta w dniu 17 stycznia.
Nie zamknęło to jednak sprawy. Władze nadal chcą połączenia Przedszkola ze Szkołą (zobacz → Aktualności).
Ostatnie dni pokazały, że nie jesteśmy sami, że jesteśmy częścią dużej i oddanej sprawie grupy.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie.
Teraz, wraz z całym środowiskiem białoruskim, działamy razem dla przyszłości nauczania języka białoruskiego w Białymstoku.
Wyraź swój głos w sprawie i weź udział w akcji #BЯŁYSTOK.
Julita i Michał Stepaniuk
Apel z dnia 8 lutego 2022 r.
Mimo wcześniejszej petycji, pod którą podpisało się ponad 700 osób, a także jasno wyrażonego stanowiska organizacji białoruskich na spotkaniu z Władzami Białegostoku w dniu 26 stycznia 2022 r., Prezydent Miasta Białegostoku - wbrew głosom społecznym - nadal dąży do połączenia Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku i Szkoły Podstawowej nr 4 w Białymstoku w jeden zespół.
Jesteśmy przeciwni temu projektowi, dlatego postanowiliśmy zwrócić się z kolejną petycją do Władz Miasta o zaniechanie łączenia obu placówek. Pod pismem podpisało się 10 organizacji reprezentujących społeczność białoruską. Kolejne 4 organizacje wspierają naszą akcję (zobacz → skan petycji w PDF).
Rozpoczęliśmy też zbiórkę podpisów w Internecie. Jeśli zgadzacie się z naszymi argumentami i postulatami, prosimy → podpiszcie nową petycję.
Zamierzamy złożyć ją w Urzędzie Miejskim w Białymstoku w czwartek, 17 lutego.